blablavladbisb

  • 1
Kościół parafialny pod wezwaniem św. Anny w Ząbkowicach został wzniesiony jako katolicki. Po raz pierwszy przeszedł w ręce ewangelików w 1538 roku rozporządzeniem synów Karola I Podiebrada, którzy po śmierci ojca przeszli na protestantyzm. W 1629 roku świątynie w mieście wróciły do katolików, ale jeszcze 10 lat wcześniej ostatni protestancki pastor Abraham Kirsten poświęcił nową ambonę[1].
Tło historyczne ma w przypadku tego zabytku niemałe znaczenie. Rok wcześniej rozpoczęła się przecież wojna trzydziestoletnia. W pierwszym etapie wojny Śląsk zaoferował poparcie i pomoc stronie protestanckiej. Od tej pory obszary te przechodziły na zmianę w ręce katolików i protestantów. Po śmierci cesarza Macieja władzę objął Ferdynand II, katolicki fanatyk religijny, niedługo potem został zdetronizowany, a na jego miejsce wybrany został Ferdynand V, zwany później królem zimowym ze względu na krótkie panowanie. W 1620 roku połączone siły Ferdynanda II i Ligi Katolickiej pokonały armię czeską.
Jak wobec tych wydarzeń zachowywali się mieszkańcy i włodarze Ząbkowic Śląskich? Z tego, czego możemy dowiedzieć się z inskrypcji fundacyjnej ambony, władze miasta postanowiły nie opowiadać się po żadnej ze stron. Kościół był jednak wówczas pod władaniem protestanckim i to taka dekoracja zdobi istniejącą w pierwotnym  kształcie do dziś ambonę.
Ambona ząbkowicka jest jedną  z nielicznych na Śląsku ambon kamiennych. Wykonana jest z piaskowca i gabro, reliefowe płyciny zaś z alabastru. Mamy tu do czynienia zarówno z dekoracją płaskorzeźbioną



[1] http://zabkowiceslaskie.pl/pl/strony/kosciol-parafialny-pw-sw-anny/

1 komentarz:

Obserwują